Technologie

PHP

PHP jest językiem skryptowym, przeznaczonym do dynamicznego generowania stron HTML. Jest to technologia bardzo podobna do ASP Microsoftu. Jest on wzorowany na popularnych językach: Java, Perl i C. Został tak pomyślany, aby można było dzięki niemu wykorzystywać zasoby najróżniejszych baz danych, bezpłatnych i komercyjnych. Aktualną wersję oraz dokumentację można pobrać spod adresu www.php.net.

PHP jest doskonały do tworzenia prostych serwisów opartych na bazach danych. Dzięki temu, że kod skryptu jest osadzony w dokumencie HTML, realizacja projektu jest szybka i efektywna. Niestety, przy bardziej złożonych projektach ta cecha staje się wadą. Gdy nad serwisem pracuje więcej osób potrzebny jest podział kompetencji: część zajmuje się tworzeniem wyglądu (design), a często inni pracownicy programują elementy funkcjonalne, czyli biznesowe. Osadzanie kodu skryptów (logiki aplikacji) w kodzie HTML (warstwie prezentacji) prowadzi do konfliktów: programiści psują wygląd, a designerzy kod skryptów. Rozwiązaniem rozszerzającym zastosowanie tego języka jest zastosowanie szablonów, ale tutaj nie ma jednoznacznego produktu.

Język PHP aspiruje do miana obiektowego: istnieje możliwość tworzenia obiektów, wywoływania ich metod, dziedziczenia itp. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których obiektowość do końca nie działa, np. w funkcjach obsługujących parserowanie dokumentów XML.

Podsumowując: PHP bardzo dobrze sprawdza się w niedużych projektach, jest darmowy, działa na wielu platformach, szybko się rozwija i obsługuję bardzo dużą ilość standardów wymiany informacji.