Technologie

Aplety Javy

Aplety są to aplikacje zrealizowane w języku Java (nowoczesnym, zorientowanym obiektowo języku programowania). Jedną z jego wielu możliwości jest właśnie tworzenie programów zwanych apletami, które można osadzać w dokumentach HTML'owych. Aplety takie wykonuje się w środowisku przeglądarki i są one całkowicie bezpieczne dla systemu operacyjnego użytkownika.

Dzięki apletom Javy można osiągać bardzo skomplikowane efekty, począwszy od poważnych zastosowań bazodanowych, skończywszy na efektach graficznych. Ich zdarzeniowy charakter pozwala na rejestrowanie ruchów myszki oraz naciśnięć klawiszy. Wielowątkowość pozwala na pisanie bardzo wydajnych i skomplikowanych algorytmów.

Java to język rozwijający się bardzo dynamicznie - ciągle powstają nowsze wersje. Dzięki wprowadzeniu koncepcji plug-in'ów bez większych problemów można zainstalować najnowszą wersje Maszyny Wirtualnej Javy w swojej ulubionej przeglądarce.

Zaletą Javy jest to że jest uniezależnienie od platformy sprzętowej i systemowej zarówno serwera jak i klienta. Aplety są kompilowane do postaci tzw. b-kodu i interpretowane dopiero w oknie przeglądarki klienta, nieważne czy pracuje on na pececie, Apple'u, HP, czy Sun'ie, niezależnie od tego jaki ma system operacyjny i przeglądarkę (oby tylko implementowała Maszynę Wirtualną Javy). Niestety efekty mogą się nieco różnić. Wadą apletów jest ich duża zasobochłonność. Korzystając z najnowszej wersji pluginu i nieco starszego komputera nasza cierpliwość może zostać wystawiona na nie lada próbę.