Technologie

WAP

WAP, czyli Wireless Application Protocol jest standardem stosowanym w urządzeniach bezprzewodowych takich jak telefony komórkowe czy palmtopy. Idea działania polega na uproszczeniu oryginalnego HTML'a do niezbędnego minimum i takie same zredukowanie grafiki. Do tego dostosowano jeszcze standard wymiany informacji z językiem opisu XML i w ten sposób powstał nowy język zwany WML'em.

Niestety, producenci nie nauczeni dotychczasowymi błędami, znowu nie ustanowili spójnego standardu prezentacji stron WML'owych w swoich urządzeniach i efekt jest taki, że w zasadzie w każdym wyglądają one inaczej. I nie chodzi tu tylko o takie banały jak wielkość czcionki. Inne są interpretacje tabel, znaki narodowe, itd.

Nowo powstające telefony mają coraz większe ekrany i bardziej funkcjonalne przeglądarki, ponadto wprowadzenie przez operatorów usługi transmisji danych GPRS znacząco obniżyło koszty używania WAP. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest korzystanie z elektronicznych organizerów (PDA) z prostymi systemami opercyjnymi (np. PalmOS, Windows CE) - posiadają one znacznie większe ekrany a wpisywanie danych przy pomocy systemów rozpoznawania pisma jest znacznie prostsze niż wybieranie liter z cyfrowej klawiatury telefonu.