Zastosowania

Sklepy internetowe

Stanowią one przyszłość zakupów. Przy minimalnej liczbie pośredników produkty mogą trafiać od producenta do klienta. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztownych marżach. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest wygoda zakupów. Bez dojazdów, korków, kolejek, przepychanek. Po prostu we własnym domu przed komputerem można się zapoznać się z dokładnym opisem produktu i obejrzeć jego zdjęcia. Kolejny krok tp zamównie - wystarczy podać dane, a kurier lub poczta dostarcza wybrane produkty pod same drzwi.

Wadą sklepów internetowych jest to, że nie można produktu przed zakupem obejrzeć i dotknąć, czy wypróbować, ale nie odgrywa to roli w przypadku produktów kupowanych często lub popularnych. Kolejna wada - nie otrzymujemy artykułu natychmiast, tylko po paru dniach, ale jest wiele takich wypadków, w których nie ma to znaczenia. Należy tylko dobrze przeanalizować, czy dany produkt pasuje do specyfiki handlu internetowo-wysyłkowego.

Specyfiką polskiego rynku jest brak ogólnych zabezpieczeń przesyłania numerów kart kredytowych oraz wrodzona niechęć i nieufność do handlu internetowego, co skutecznie ogranicza rozwój e-biznesu. Istnieją jednak sposoby bezpiecznego rozliczenia transakcji. Pierwszym z nich jest przesyłanie numeru kart kredytowych faksem lub bezpośrednio przez telefon. Drugim jest przesyłanie numerów kart kredytowych zaszyfrowanych kluczem publicznym sprzedawcy. Niestety sprzedawcy nie zawsze można zaufać. Tak naprawdę najprostszym i najpopularniejszym sposobem płacenia jest wysyłka za zaliczeniem pocztowym, czyli zapłata przy odbiorze.