Technologie

Java Server Pages (JSP)

JSP jest technologią funkcjonalnie zbliżoną do ASP i PHP, jednak jest od niej znacznie mocniejsza i bardziej złożona - stąd przesunięcie początku zakresu nieco w prawo. Innymi słowy nie polecam tej technologii początkującym. Składa się na to kilka powodów: konieczność znajomości języka Java, podstaw CGI, obiektów JavaBean oraz dużo bardziej złożona instalacja i konfiguracja.

Co otrzymujemy w zamian? W pełni obiektowy, wydajny, przenośny język programowania który możemy osadzać w kodzie HTML. Przez osoby początkujące może być on wykorzystywany jako kompletne rozwiązanie do całkiem sporych projektów. Ale w rękach poważnych zespołów pracujących nad dużymi projektami jest on wykorzystywany jako szablon prezentacji dla jeszcze silniejszych technologii: servletów oraz wykorzystujących je serwerów aplikacji.

Powodem małej popularności JSP, w szczególności w naszym kraju, jest brak takiej usługi u naszych rodzimych dostawców Internetu - tutaj króluje PHP.

JSP w wersji 1.1 jest częścią specyfikacji platformy Java 2 Enterprise Edition (J2EE) - środowiska dla serwerów aplikacji.