Prezentacja
 

Technologie

Prezentacja

Rozwój technik prezentacji i upływ czasu spowodowały, że od czasów pierwszych przeglądarek tekstowych wiele się zmieniło. Serwisy, które oglądamy mają bogatą grafikę, są piękne, kolorowe i w ogóle... Przeglądając strony możemy korzystać z interakcji - wypełniamy ankiety, głosujemy, wybieramy treść przygotowywaną specjalnie dla nas. Nawet przesuwając myszkę nad obrazkiem możemy zobaczyć jakąś niespodziankę.

Pierwszym etapem przełomowym było rozwiązanie zaproponowane przez firmę Sun, polegające na umieszczaniu na stronach WWW apletów - całkiem zaawansowanych aplikacji pozwalających na pełną interakcję z użytkownikiem. Niestety, brak spójności pomiędzy rozwiązaniami poszczególnych przeglądarek nie przyniósł tej technice wielkiego sukcesu. W kolejnym etapie firma Sun zaproponowała rozwiązanie oparte o plug-in'y dzięki czemu nowa Maszyna Virtualna Javy może zostać zainstalowana bezpośrednio przez użytkownika.

Drugim przełomowym etapem były produkty firmy Macromedia. Idea pozostała taka sama, ale rozwiązanie tworzono na podstawie "klęski " apletów: postawiono na niezależność od przeglądarki realizowane przy pomocy "wtyczek" (ang. plug-in) oraz na multimedialność. Efekt jest bardzo dobry - możemy w Internecie oglądać prezentacje w formie filmów reklamowych, nie narażając się przy tym na wielogodzinne ściąganie materiałów z sieci.

Ostatnim przełomem w technikach prezentacji jest adaptacja Internetu do wykorzystania w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony czy palmtop'y. Pomysł jest kontrowersyjny, ponieważ ciężko wykorzystać w nim podstawowe źródło dochodu jakim jest reklama, ale z kolei możliwość sprawdzenia prognozy pogody lub miejsca ulokowania najbliższego bankomatu są nie do pogardzenia.